ניהול ועד בית – חברת ניהול ועד בית

ניהול ועד בית דורש כיום לא מעט השקעה של מנהלי הועד וגורם ללא מעט חיכוכים ביניהם ובין דיירים המתגוררים במבנה עצמו. בשל כך גובר השימוש בשנים האחרונות בשירותי חברת ניהול ועד בית שמטפלת בכך בצורה מקצועית ועניינית.

לקבלת מחיר לניהול ועד בית יש להכין כמה דברים : כדי שיוכלו לערוך את ההצעה המתאימה ביותר עבורכם, יש להצטייד בכמה שיותר פרטים על הבניין, השירותים הנחוצים לכם והוצאות ממוצעות מהשנה האחרונה.

בשלב הבא, יגיעו אליכם לביקור עם נציגי ועד הבית למענה על שאלות, הבנת צרכי הבניין והסבר על אופן העבודה מול חברת האחזקה.

עפ”י חוק לצורך קבלת חברת ניהול ואחזקה יש צורך בהסכמתם של שני שליש מבעלי הדירות בבניין – במידה והיה ועד בית רגיל. לעומת זאת, אם מדובר בהחלפת חברה קיימת יש צורך בהסכמתם של יותר ממחצית בעלי הדירות בבניין.

במידה והצעת המחיר מתקבלת ע”י ועד הבית ודיירי הבניין, תקבע איתכם פגישה נוספת לצורך הגדרת יעדי הבניין לטווח קצר וטווח ארוך, בניית תקציב בניין ממנו נגזרים מיסי ועד הבית, תכנית עבודה שנתית והסברים נוספים על אופן העבודה.

מהן העלויות של חברה לניהול ועד בית ?

לכל בניין מאפיינים ונתונים שונים אותם יש לשקול טרם שליחת הצעת המחיר. מחיר לניהול נכס משתנה מבניין לבניין ועל פי הצרכים הקיימים בשל כך יש לבדוק היטב מה אתם צריכים לפני פנייתכם לחברות השונות שינהלו עבורכם את בניין המגורים .

בניינים משותפים הם מקום המגורים של מספר משפחות שונות יחדיו, לעתים מדובר במבנה בן 8 דירות ולעתים בגורדי שחקים בני 40, 70 או 120 ודירות המקובצות יחדיו בבניין אחד.

ניהול ועד בית במבנים שכאלו דורש ראש ועד שנבחר בבחירות של אותו הבניין אחת לפרק זמן או למעשה הוא מי שבעל זמן פנוי רב יותר מאחרים ועם עניין רב מאחרים בניהול הבניין.

ניהול ועד בית על ידי אחד המתגוררים בבניין או קבוצה של דיירים המנהלים זאת יחדיו, מביאה לא פעם לחיכוכים בין הועד המנהל ובין דיירים בבניין שמרגישים כי אינם מקבלים תמורה לדמי הועד שלהם, אם בשל בעיית ניקיון מסויימת, מריבה על שטחי חניה או אי השקעה מספקת בזיפות הגג וכדומה.

כמו כן לעתים יש בעיית תקשורת או יחסי עויינות בין ראש הועד לדייר כלשהו והדבר מביא לבעיה בתפקוד הבניין וניהולו, שלא לדבר על בעיות של גביית כספים מסרבני תשלום מסיבות כאלה ואחרות.

בדיוק לשם כך הוקמו חברות ניהול ועד בית המספקות שירותי ניהול בניינים ברמות שונות, על פי ההסכם שלהם עם חברי הועד המכהנים והחלטה של מרבית דיירי הבניין לעבור לטיפול של חברת ניהול ועד בית במקום ניהול עצמאי.

מזה ניהול נכסים ?

מה השירותים אותם מספקות חברות ניהול ועד בית?

בין השירותים המקובלים מדובר על:

  • בנייה של תקציב שנתי לטיפול בבניין
  • גביית דמי ועד וטיפול משפטי בסרבני תשלום
  • הפקת דוחות מסודרים והצגה שלהם בשקיפות לכלל הדיירים
  • אספקה של שירותי שיפצוים ותיקונים על בסיס קבוע
  • תיקונים קטנים בבניין הקשורים לתפקוד הבניין (נורות, שילוט וכד’)
  • תחזוקה של מערכות כיבוי, מים ומעליות (במידת הצורך)
  • ושירותים רבים נוספים

ניהול ועד בית על ידי חברה חיצונית המתמחה בכך מחייב את דיירי הבניין לשלם בד”כ כ 10-20 אחוז יותר ממה שהורגלו אליו אך השירות המתקבל הרבה יותר מקצועי והטיפול במבנים נעשה על בסיס שוטף וללא מעורבות ריגשית של דייר כזה או אחר לשכניו וכדומה.

כמו כן כאשר חברת ניהול ועד בית מטפלת בבניין אין חשד לאינטרסים חבויים או לטובות הנאה כאלה ואחרות של ראשי הועד מנותני שירותים שונים והדבר מפחית עוד יותר את המקור לחיכוכים אפשריים.

אז אם אתם מתגוררים בבניין רב קומות והטיפול בבניין עולה על שירטון, כדאי מאוד כי תעלו בישיבת הועד הבאה את הדיון בנוגע לשכירה של שירותי חברת ניהול ועד בית ותתקדמו לשירות טוב יותר לבניין שלכם.