מה זה הדברת מזיקים ?

הדברה היא הרחקת וצמצום אוכלוסייה או חיסול של המזיקים, קשה מאוד וכמעט לא ניתן להדביר ברמה של 100%.

ראשית נגדיר מהו מזיק – בעלי חיים העלולים להוות מטרד ישיר בלתי נסבל לאדם ו/או עלולים להעביר מחלות. כמו כן בלי חיים שאינם רצויים בסיטואציה מסוימת מסיבות בריאותיות, היגייניות ונוחיות.
יש לקחת בחשבון את סף הרגישות כלומר כמה אנחנו יכולים ומוכנים לחיות בדו קיום בסיטואציה מסויימת, סף זה משתנה בהתאם לחברה לזמן ולמקום.
המזיקים העיקריים לאדם המותרים על פי החוק, להדברה תברואית הנם חרקי פורקי הרגליים השונים ומכרסמים. מזיקים נוספים אשר מותרים להדברה תברואתית הנם חרקים הפוגעים ברכושו של האדם ובמזיקים הפוגעים בבעלי חיים ובמשק החי.

איך מבצעים הדברה מקצועית ?

הדברת מזיקים או לחימה במזיקים אינה רק ביצוע פעולות ריסוס או הדברה תוך שימוש בחומרי הדברה  כימיים, אלה ממשק המשלב שיטות שונות למניעה ול הדברת מזיקים . ממשק כזה מאפשר להפחית את כמות חומרי ההדברה לכן יש צורך בידע תכנון מעקב והתמדה. בכל המקרים בהם  ניתן הדבר מומלץ לבצע פעולות הדברה ואחזקה של אויבים טבעים ןבחומרי הדברה ביולוגים בעלי פעילות יחודית. פעולות הדברה יש לבצע על סמך תוצאות ניטור או סימני נגיעות, יש להשתמש ככל האפשר בתכשירי הדברה סלקטיביים בעלי רעילות נמוכה המיועדים להדברת מזיקים ספציפיים בשטח.

על הדברה ואיכות הסביבה

מיהו מדביר מזיקים  מוסמך ?

מדביר מזיקים דורש שילוב של יכולת טכנולוגית, חוש שירות, אחריות ואתיקה אישית. אמנם המקצוע הוא טכנולוגי מיסודו אולם דורש אינטגרציה של ניסיון וידע.  יש צורך חשוב בידע המדע העומד בבסיס הטכנולוגיה. מדביר מקצועי נידרש מגע וקשר עם אנשים .
יש צורך להסביר את מהוות המפגע ואת מהוות האמצעים הננקטים כדי להדביר את המזיקים.
על כתפי מדביר מזיקים מוטלת אחריות כבדה מעצם ההרשאה שיש לו להשתמש בחומרי הדברה  בעלי רעילות מסויימת לאדם ולסביבה.

על פי החוק במדינת ישראל חייב אדם אשר עוסק בהדברת מזיקים אישור ורישיון הדברה המונפק ממשרד לאיכות הסביבה, על המדביר לעבור אחת לשנה יום עיון ולעבור את המבחנים בהצלחה.
מדביר אשר מכבד את עצמו אות מקצועו חייב גם ברישיון עסק המונפק מרשות המקומית באזור מגוריו או במיקום בו מתנהל העסק, כמו כן חייב המדביר להמציא פוליסת ביטוח אשר תוכל לכסות  תביעות כתוצאה מניזקי פעולות הדברת מזיקים שנעשו על ידו . רוב המדבירים חוסכים ומוותרים על הביטוח הנ”ל עקב עלויות גבוהות וכך מסכנים את עצמם ואת הציבור וכמובן את הלקוחות.

העברת מחלות  ע”י מזיקים:
המזיקים מעברי מחלות בצורה מכנית או ביולוגית, מאגר המחלה יכול להיות רק באדם או בבעלי חיים.
בבני אדם שני סוגי מחלות עיקריים:
מחלה הנגרמת ע”י פתוגן הנכנס לגוף וגורם לשיבוש התהליכים הנורמאלים בגוף, ומחלות הנגרמות כתוצאה משינוי או משבירה של מנגנוני ויסות פנימיים של הגוף(כגון בעיות אימונולוגיות, הורמונאליות). לעיתים נוכות המזיק עצמו גורם למחלה
דוגמאות: כיני ראש וכיני גוף, מחלות הסקאביאס. כמו כן מחלות המועברות על ידי פורקי רגליים עשויות להיות אנדימיות(מחלה ברמה נמוכהבאופן פחות או יותר קבוע). או אפידמיות.( מופיעה במספרים גדולים ועשויה להתפשט במהירות) . 

איזה סוגי הדברה וריסוס קיימים ?

קיימים סוגים שונים של הדברות וריסוס כגון: הדברות נגד מקקים,ריסוס נגד ג’וקים, ריסוס נגד נמלים, הדברה לפרעושים, הדברת קרציות,  ריסוס נגד כיני יונים, הדברות נגד טרמיטים, הדברות נגד טוואי תהלוכת האורן, הדברת פשפשים, הדברת חולדות, הדברת עכברים, עש, הדברות יתושים, זבובים, מזיקי עץ,
תולעי עץ, הרחקת יונים, התקנת דוקרנים, נגד יונים,  התקנת רשת נגד יונים.

בעת ביצוע הדברה יש לשים לב שאיש המקצוע המבצע את העבודה אכן מקצועי ויש בידיו רישיון של מדביר מוסמך ועושה שימוש בחומרי הדברה איכותיים על מנת שלא תצטרכו לחזור על התהליך לפרק זמן ארוך ככל שניתן !